22 kwietnia 2009

"Fabryka słodkich diamentów - w kręgu hodowców kryształów" Sporządzanie roztworów do krystalizacji


Na początku zajęć szukaliśmy w Internecie wyjaśnień słów: rozpuszczalność, roztwór nasycony, stężenie roztworu, krystalizacja, kryształ + jego zastosowanie i muszę wam powiedzieć, że znaleźliśmy!!! Potem zadawaliśmy sobie pytania "Co by było gdyby...?
Przykłady:
Co by było, gdyby nagle zniknęły z powierzchni Ziemi wszystkie ptaki?
Odp. Nie mielibyśmy jajecznicy, na święta wielkanocne nie byłoby pisanek. W silniki samolotów nie wpadałyby ptaki i byłoby mniej wypadków powietrznych.
Następnie zaberaliśmy się do pracy, aby za 2-3 tygodnie "wyhodować" cudowne kryształy.

Opis doświadczenia: Każdy z nas wylosował związek chemiczny - sól, z którego powstaną kryształy (oby). Potem oglądaliśmy je (te związki) "gołym" okiem i pod lupą. Oto niektóre ze spostrzeżeń:
tiosiarczan sodu - przeźroczysty, podłużny, o jednakowej wielkości;
siarczan miedzi - niebieski, zróżnicowana wielkość, począwszy od rozmiarów paznokcia na soli kończąc;

Przygotowaliśmy nitkę z obciążnikiem w postaci guzika, potem narysowaliśmy wykresy rozpuszczalności substancji i odczytaliśmy z nich ile gram potrzeba by sporządzić roztwór nasycony w temperaturze 30 stopni C (nie mogłam poszukać oznaczenia stopni na klawiaturze). Ale żeby nie było tak łatwo musieliśmy obliczyć ilość potrzebnego związku w 150 ml wody. Następnie, na wadze laboratoryjnej ważyliśmy substancje (z dokładnością do 0,1 g) i co trzeba wsypywaliśmy do zlewki. Potem wodę o temperaturze podanej powyżej też wlaliśmy do zlewki i mieszaliśmy aż do rozpuszczenia substancji. Gdy to się stało roztwór przelaliśmy do naczynia z wcześniej przygotowanym patykiem i odstawiliśmy na tacę.

Teraz poczekamy co z tego eksperymentu wyjdzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz